/
/
Sonus faber Lumina II bemutató HiFi And Music Source
2022. 11. 02.

Sonus faber Lumina II bemutató HiFi And Music Source

Lumina II hifiandmusicsource bemenetek

Sonus faber Lumina II állványos hangfal

Mivel a Sonus faber Lumina II lesz az első tapasztalatom az olasz gyártó hangfalainak meghallgatásában, az első benyomás sokat számít. Nagyon szemrevaló a megjelenése, ezért jól kezdődik minden. A Lumina II a Lumina I kicsit nagyobb méretű testvére, de a széria tartalmaz center sugárzót, egy kisebb állót, és egy zászlóshajó álló hangfalat is, amiből akár multicsatornás rendszert is lehet építeni. (a multicsatornás 5.0 akciós szett ajánlatunkat ide kattintva tekintheti meg – Fordító megjegyzése)

A Lumina a belépő kategória, felette a Sonetto sorozat, és az ikonikus Homage széria található olyan hangfalakkal, mint például a Serafino. Nekem mindegyik nagyon tetszik.

A felépítés:

A Lumina II két-utas állványos hangfal, amely ugyan azt a 29 mm-es Damped Apex Dome magas sugárzót tartalmazza, mint a többi testvére. A lágy selyem dóm előtt található függőleges szerelvényben van a csillapítás. A drivereket csillogó keret veszi körbe. A mélyközép 150 mm-es, és ennek sem látszódnak a csavarjai. A többrétegű fa front panel a vizsgálati mintán fekete, de a dió és a wenge kivitel esetében igen látványos, ami szokatlan ebben az árkategóriában. Már itt megjelenik a Sonus faber magasabb szériák ikonikus formaterve. Első pillantásra zártnak tűnik, de nem az, mert a kicsatoló cső a bázis egységben található. Ez az előre mutató nyílás megkönnyíti az elhelyezést. A hátlapon két készlet csatlakozó található a kettős kábelezéshez.

Lumina II hifiandmusicsource bemenetek

A gyártó által megadott frekvencia átvitel 55 Hz – 24 kHz, 4 ohm névleges impedanciával és 86 dB érzékenységgel. Ez eddig általános. A mélyhang átvitel alsó határa esetleg elgondolkodtathatja az aktív mélysugárzó támogatás szükségességéről. A keresztezési frekvencia érték 1800 Hz, ami alacsony érték, és azt jelenti, hogy a csipogónak az átlagnál nehezebb feladatai vannak.

A kivitel minősége:

Úgy vélem, nem túlzás azt mondani, hogy jó rájuk nézni. A két oldalon és a felső részen a bőr hatású bevonat a minőség érzését nyújtja, amihez kellemes hozzá érni. A hangfal alsó részén lévő szövet réteg miatt polcon és állványon is jól elhelyezhetővé teszi. A porvédő rács szorosan illeszkedik, és mágnesek tartják a helyükön. A kabinet mérete 304x180x263 mm.

A rendszer többi eleme:

Mivel a Lumina II-ről más sok teszt jelent meg, amiket valószínű, hogy olvasott, a magam részéről azzal egészítem ki ezeket, hogy többféle elektronikával fogom őket meghajtani, és ezekről írom le a tapasztalataimat. A Bluesound Powernode 2i például árban teljesen hozzá illik, de rákötöm majd a T+A PA2000 R integrált erősítőmre, és egy Naim Uniti Star-ra is, hogy szélesebb képet mutathassak róla.

Az elhelyezés:

A hangfalat könnyű mozgatni, mert csekély a súlya, sőt ujjlenyomatoktól sem kell tartania, amikor hozzájuk ér. Én általában szövet kesztyűt viselek a beállítás közben, de itt nem szükséges. Egymástól 2,5 méterre a hallgatási pozíció felé beforgatva helyeztem el őket. A hátsó faltól 1 méter, a hallgatási pozíciótól pedig kb. 3 méter a távolság. A legtöbb esetben REL T/5i mélysugárzót használtam a hangzás támogatásához. A jelet a Lumina II csatlakozásairól nagy jelszinttel vezettem át a szub felé. A csatlakozások süllyesztett elrendezésének köszönhetően nem volt könnyű dolgom a kábelezéssel.

Meghallgatás a T+A integrált erősítővel:

Mivel még soha nem volt dolgom a Sonus faber hangzás világával, személyes referenciámat, a jól ismert T+A PA 2000R erősítőmet csatlakoztattam hozzá elsőként. Ez 200 W teljesítményre képes 4 ohmon. Tudom, hogy ez az elektronika minden szempontból túlméretes, de így legalább képet alkothatok a Lumina II-ben rejlő összes potenciálról. Tellurium Q hangszóró kábeleket használtam.

Az első pillanattól feltűnt, hogy a hangzás részletező. Amos Lee Keep It Loose, Keep It Tight (Qobuz 16bit, 44.1kHz) számában az ismerős énekhang arra késztet, hogy jobban figyeljek. A megszólaltatás módja kicsit könnyebb az általam megszokottnál, de amúgy minden részlet rendben van, főleg a gitár húr ábrázolás tetszett. Coldplay Everglow (Qobuz 24bit, 192kHz) című számban Chris Martin éneke és a zongora hangja szépen elrendezett színpadképen jelent meg, megfelelő szélességgel és mélységgel. Ugyanezt a számot kikapcsolt mélysugárzóval is meghallgattam, és egészen jó volt, de természetesen hiányoztak belőle az igazán mély részletek. Első benyomásom az, hogy a Lumina II jól jeleníti meg a T+A felbontását a kedvenc felvételeimen, megrajzolja a színpadot, emellett könnyen hallgatható.

Meghallgatás a Naim Uniti Star integrált erősítővel:

Másik szobába vittem át a hangfalakat, és kettős kábelezéssel csatlakoztattam őket egy Uniti Star-hoz. Itt nem használtam mélysugárzó támogatást. A 70 W teljesítménytől is tartalmas, mély és meleg hangzást kaptam. Nem érzékeltem felbontás csökkenést Amos Lee gitár játéka közben. Az Everglow lejátszásakor a hangfal már önmagában is elegendő mélytartalmat biztosít. Itt Atlas kettős kábelezést használtam, és a Lumina közelebb van a sarokhoz. A bemutatás mód kontrollált, és kellemesen laza. Véleményem szerint jó partnere lehet még az Uniti Atomnak is, mert képes volt a drágább Star-ral megjeleníteni az Uniti széria bársonyos hangzás világát. Azt viszont mindenképpen szem előtt kell tartania, hogy az Atom csak 40W csatornánként.

Meghallgatás a Bluesound Powernode 2i erősítővel:

A Powernode minden szempontból kiváló partner. Ugyanúgy minimalista a megjelenése, és árban is illik hozzá. Egyszerű Kudos KS-1 kábelezést használtam. Az eredmény egy nagyszerű rendszer lett.

Miles Kane Don’t Forget Who You Are (Tidal MQA, 44.1kHz) című száma ütős, dinamikus, élethű, és szórakoztató. A Lumina II jól érezte magát, de igényelte a hangerőt. Newton Faulkner Teardrop (Tidal MQA, 44.1kHz) című számában a basszus 1’35”-nél elfogadható hangerejű még szub támogatás nélkül is. A kritikus hallgatás végeztével beindítottam a War on Drugs lemezét, csak úgy kikapcsolódásnak, de nem tudom szó nélkül hagyni. Az I Don’t Live Here Anymore (Qobuz 24bit, 48kHz) című számon jó hangsúlyt kapott a színpad ábrázolás mélysége, és a gitárhang. A Sonus faber Lumina II egy tényleg hosszan hallgatható hangfal.

Lumina II Damped Apex Dome

Ebben az árkategóriában a legtöbb hangfal már egész jó hangzásra képes. Természetesen gyártótól függően mindegyik más erényeket fog felmutatni. A hangzás (hangszín, eletronika, stb), a funkcionalitás (térábrázolás, elhelyezés módja, stb) és az esztétika figyelembe vételével válasszon. Ha már túl van a Fyne Audio 500 és az AE500 hangfalakon, az elismert KEF LS50-en, a Sonus faber Lumina II-nek mindenképpen szerepelnie kell a listáján.

Összefoglalás:

A Sonus faber hangzás világával szerzett első tapasztalatom arra késztet, hogy meghallgassam a Lumina III és Lumina V álló hangfalaikat is. Biztos vagyok abban, hogy ezek is tetszeni fognak. Élveztem a Lumina II laza, nyugodt hangját. Megfelelő elektronikával párosítva telt, szép hangzásra képes. Tudom, hogy milyen nehéz dolog a hangfal választás. Csak ismételni tudom magam, hogy a Sonus faber Lumina II legyen fent a hallgatási listáján. Minőségi hangzásra képes, ami hosszan hallgatható. Nem mellékes módon sokkal jobban néz ki, mint a legtöbb versenytársa.

Rövid értékelés az eredeti nyelven:

Lumina II hifiandmusicsource ertekeles

Írta: Simon Wilce

2021 Október 15

Forrás és képek: HiFi And Music Source/Sonus faber

Műszaki adatok: Sonus faber Lumina II állványos hangfal

hírek & tesztek

AUDIOPHILE TANÁCSADÓ

JANCSA ATTILA

Ma már hazánkban is egyre többen adnak arra, hogy szépség és kifinomult elegancia tegye teljessé életüket. Kevesen tudják azonban, hogy ez a tökéletesség az otthoni zenehallgatás világában is elérhető. Az Audiophyl Kft. küldetése, hogy változtasson ezen és megnyissa az utat a valódi minőség irányába.

Több száz terméket felölelő audio-vizuális portfóliónkat úgy állítottuk össze, hogy az maradéktalanul kiszolgálja a csúcsminőségű, prémium termékek vásárlóit.