Különbségek az audiofil végpont, a streamer és a szerver között

Ha hirtelen kellene megválaszolni a kérdést, valószínűleg bajban lenne, mert a tárolás képességen kívül más nem biztos, hogy eszébe jut, pedig még vannak közöttük különbségek. A digitális világ új lehetőségeket biztosít, és az eszközök közötti határok a legtöbb fejben összemosódnak. Nos, mivel jelentősek a különbségek, érdemes tisztában lenni velük, csak azért, hogy jól tudjon választani a rendszer építés során.

Mindegyik eszköz képes arra, hogy jó minőségű streaming zenehallgatással bővítse a lehetőségeit, ám az egyik messzebb megy el a minőségben és a lehetőségek terén. Kezdjük az elején, és tisztázzuk a funkciókat, amit nyújtanak.

Audiofil végpont:

A végpontot arra tervezték, hogy képes legyen a hálózathoz csatlakozni, és azon adatforgalmat biztosítani. A végletekig leegyszerűsítve, a telefonhívás során a beszélgető partnerek két végpont eszközt használnak, ami a hálózathoz csatlakozik. Azok az eszközök, amelyek mindezt lehetővé teszik, például router, switch, hálózati átjárók, tűzfalak, terhelés elosztók részei az infrastruktúrának, de nem végpontok. Egy klasszikus végpontnak nincs szüksége saját operációs rendszerre sem – annak ellenére, hogy néhánynak van – mert képesek futni a Connect alkalmazásokkal, vagy a Roon felülettel. A végpont nem tölti be tárhelybe a muzsikát, abból dolgozik amit elér, sőt tárhely hozzáadását sem támogatja. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne tudna külső tároló tartalmat lejátszani, mint például a NAS, vagy számítógép megosztott mappája, de ehhez mindenképpen szüksége van egy saját operációs rendszerrel rendelkező külső eszközre. Jó példa az AirPlay lejátszás mód, ami az okos telefonján tárolt vagy streamelt zenéket Wi-Fi kapcsolaton keresztül hallgathatóvá teszi.

Ha zenéről van szó, azonnal szóba kerül a hangminőség. Az AirPlay 2 24/48, a Google Chromecast pedig 24/96 maximális felbontást biztosít. Ezek elvi értékek, ha a forrás fájl, vagy a környezeti zavarok közbeszólnak, a felbontás csökkenhet. Aki az elérhető maximumot akarja használni, az csatlakozzon vezetékkel, ott csak a forrás fájl felbontása lesz a korlát.

Nem ritka, hogy a végpont DAC egységet tartalmaz. Ennek minősége nagyban függ az árkategóriától. Az sem ritka, hogy a gyártók végpontot építenek például egy integrált erősítőbe, hogy csábító értéket adjanak a terméhez. Egy különálló végpont saját tápegységgel megfizethető megoldás a hangminőség javítására, ráadásul könnyen kezelhető.

Igen, azt is ki kell mondani, hogy a végpont a zene szerverhez képest benne felejt információt a fájlokban, ám a legkedvezőbb áron fejleszthető vele a rendszere. Természetesen vannak olyan végpontok is, amik esetében a különbség kisebb.

Streamer és/vagy zene szerver:

Ha a végpont is egy komoly potenciált és lehetőség hegyeket biztosító eszköz, mennyivel tudnak többet a hálózati lejátszók és a szerverek? Méretükben nagyobb, összetett eszközök, amikben nagyobb teljesítményű elektronikák dolgoznak. Ezek már akár olyan audiofil igényeket is ki tudnak szolgálni, ahol a HD fájlok apró részletei nagy fontossággal bírnak. Mivel a rendszerek, amibe beépítik őket általában magasabb hangminőséget nyújtanak, az meg is tudja majd mutatni ezeket.

Egy streamer vagy szerver mindig saját operációs rendszerrel működik, ami tartalmazhatja a kedvenc zenei streaming szolgáltatójának (Tidal, Spotify, Deezer, stb.) integrált verzióját. Az integrált felület nem minden esetben pontosan olyan, mint a szolgáltató sajátja, de van egy nagy előnye, ez pedig a hangminőség.

Arra is van lehetőség, hogy egy streamert szerverré lehessen fejleszteni. Jó példa erre az Aurender kínálata, illetve a Rose RS250A, vagy akár az RS150B. Gyártói stratégia, hogy választási lehetőséget adnak a vásárló kezébe. Saját operációs rendszerrel rendelkező hálózati lejátszót adnak, amit később igény szerint szerverré lehet fejleszteni. Ez a készülék árat kedvezőbbé teszi, és aki saját zenei gyűjteményt akar létrehozni, az megteheti HDD vagy SSD tárhely néhány mozdulattal való beépítésével.

Ám a lehetőségek még ennél is szélesebbek. Aki nem kíván több készülékből álló rendszert kiépíteni, hanem egy dobozos szórakoztató központot szeretne, annak van kitalálva a Rose RS520. Csak a hangfalakat kell rákötni, és minden rendelkezésére áll, amellett, hogy szerverré fejleszthető.

Ha már a szerver és a saját zenei könyvtár szóba került, kézenfekvő megoldásnak tűnhet akár a számítógépe is. Minden funkciót tud, sőt akár szerver is lehet, ráadásul gyakorlatilag minden háztartásban megtalálható. Ezzel csak egy gond van, mégpedig az, hogy az operációs rendszer prioritás szintjei nem nevezhetők audió barátnak. Hiába nagy teljesítményű a gép, a háttérben több program is fut, amelyek mindegyike elvon némi teljesítményt. A nagy felbontású audió fájlok kezelése pedig nagy számítás kapacitást igényel. Már azzal is jelentős hangminőség javulást lehet elérni, ha a szerver funkciót és a zenei gyűjtemény tárolás feladatát audiofil szerverre bízza. Jó példa erre a Rockna kisebbik szervere.

Mivel sok zenerajongó megtartotta a CD lemez gyűjteményét (nagyon jól tették!), a gyártók olyan kombinált készülékeket is kínálnak, amelyekkel a fényes korongok hallgathatók, sőt beolvashatók mondjuk a szerver tárolójába. A Wavedream NET jó választás lehet azok számára, akik a mércét magasra helyezik, de a Rose készülékek mindegyikéhez csatlakoztatható az RSA780 dedikált lejátszó, ha kedvezőbb árú megoldást keres.

Szóval végpont, vagy hálózati lejátszó/szerver?

A választást egyéni igényeinek figyelembe vételével kell végeznie, mivel ahány audiofil barátját kérdezi, annyiféle választ fog kapni. A legkedvezőbb áron a végpontok hozzáférhetők, ez ne legyen kérdés. Ezek gyártótól és árkategóriától függően akár egészen elfogadható hangminőséget tudnak nyújtani, de ne hasonlítgassa őket drágább masinákhoz. Egyszerűen kezelhetők, nem kell új dedikált felületet használat módját megtanulni. A végpontot a bakelit és CD lemez hallgatók új kedvenc felfedezésére használhatják, akitől majd megvásárolják a jobban szóló fizikális médiát.

A zene szerverek és a streamerek sokkal kifinomultabbak lehetnek, összetett feladatokra is alkalmazhatók. Például lejátszási listát hozhat létre akár eltérő forrásokból. És a jobb tápegység, a jobb DAC, és a stabilabb kialakítás nem csak az árukon látszik meg, de a hangjuk is jobb.

A cikk alap ötletéért köszönet Jerry Del Colliano (Future Audiophile) munkatársának!