Primare I35 integrált erősítő Hi-Fi + bemutató

Primare I35 integrált erősítő Hi-Fi + bemutató

Már egészen hozzászoktam az erősítőkhöz. Elég egy pillantást vetnie az újságban szereplő bemutatók számára, hogy el tudja képzelni, mekkora rakás dobozt tárolok a házamban ebben a hónapban. Tehát vannak olyan modellek, amelyek meggyőzők, ezeknek viszont csak elenyésző része az, ami tényleg sokkolóan hat rám főleg akkor, ha olcsóbbak egy Mercedesnél. Sokat vártam az I35-től, hiszen a márka komoly hírnevet szerzett már magának az elektronikáival, de őszintén megmondom, ezzel még engem is zavarba hozott. Ez a Primare jó! De tényleg!

Az I35 az első erősítő a gyártó palettáján, amit az UFPD 2 erősítő modullal építettek. Az eredeti UFPD modulokat az A60 végerősítőjükben használták utoljára. Az UFPD egy mozaik szó, amely az Ultra Fast Power Device rövidítése. Szimmetrikus felépítésű, négy erősítő fokozatból álló modul, amely oldalanként kettőt tartalmaz a fokozatokból. D-osztályú, és nagy áram folyamatos szállítására képes extrém alacsony torzítás érték mellett. A tovább fejlesztett UFPD 2 új értelmet ad az ultra-gyorsaságnak. 150 watt csatornánkénti teljesítményre képes relatív kis méretű dobozban, amelynek hőmérséklete meg sem fogja közelíteni a Nap felszíni forróságát.

Emellett szokatlan dolog az is, hogy extrém moduláris felépítésű. Az alap analóg erősítőt modulok beépítésével igény szerint lehet fejleszteni, és ettől függ az elnevezés. Például az I35 DAC tartalmaz egy digitális analóg konvertert, vagy az I35 Prisma, amely a DAC mellett tartalmaz egy vezetékes és vezeték nélküli kapcsolatokra képes hálózat lejátszó modult is. Mikor tehát az I35-ről beszélek, egy olyan platformról van szó, amely rugalmasan testre szabható. Ez példa nélküli jelen pillanatban a piacon, és rengeteg lehetőséget jelent. Tegyük fel, hogy CD35 Prisma CD lejátszóval akarja kombinálni. Mivel a CD-ben már benne van a digitális HUB, amelynek van analóg kimenete, akkor elég az I35 alap verziót mellé megvásárolni. Ha viszont a DD35 CD futóművet választja, akkor az I35 DAC, vagy Prisma felszereltségére lesz szüksége attól függően, hogy akar-e hálózat streaminget is használni. A közeljövőben a Primare ígéri, hogy lesz lemezjátszó előerősítő modul is, ami tovább fokozza a lehetőségeket. Ez tényleg a modularitás csúcsa!

A rengeteg opciót figyelmen kívül hagyva ebben a bemutatóban az alap készülék hangját tesztelem. Amikor azt mondom, hogy alap készülék, az nem fapadosat jelent. Két pár XLR szimmetrikus, három pár RCA aszimmetrikus bemenet, fix és szabályozható kimeneteket is találhat a hátlapon. Akad még olyan ember, aki használ kazettás rekordert, vagy esetleg házimozi processzor csatlakozásra gondoltak? Mindegy is, bármelyikkel összeköthető.

Az erősítőknek szükségük van egy kis bejáratási időre, ezért hagytam egy ideig menni. Hogy pontosan mennyi bejáratásra van szükség, az készülék függő, mert a legnagyobb változások mindig az elején történnek, aztán már alig észrevehető a mértéke.

Én az I35-öt a bekapcsolás pillanatában megkedveltem. Átcseréltem a hangfalat rajta az LS3/5-ről a Wilson Duette II-re és akkor is tetszett. Kipróbáltam más kábelekkel, és még akkor is tetszett a hangja. Egy biztos, nem igazán volt olyan kombináció, amikor nem szólt jól. Minden verzióban jól esett hallgatni, pedig higgye el, sokfélét kipróbáltam. OK, ha Ön egy teljesítmény temető jellegű teljes sávú hatalmas hangfalat köt rá, azt valószínűleg nem fogja szeretni, de kicsi esélyét látom annak, hogy egy méregdrága hangfalhoz ebből az árkategóriából választana bárki is erősítőt.

Mosolyt fog az arcán fakasztani az, hogy minden forrásról fenntartja a feszes ritmust, emellett igazán szórakoztató és vonzó a stílusa. A mindenbe nem csak a zene hallgatását értem. Köthet rá TV vagy set top box analóg kimenetét, és hallgathatja Casuality (BBC One) kísérő hangját egészen kidolgozott formában, kiváló szöveg érthetőség mellett. Azt nem ígérem, hogy meg fogja szeretni tőle a szombat esti sorozatokat, vagy a régóta futó Holby-t, de az I35-ön keresztül legalább a hangtartalom elfogadhatóvá válik.

Ám a fentiek ellenére a zene a lényeg. És az I35 zenélni nagyon jól tud. Valószínűleg hozzám hasonlóan úgy fogja kezdeni, hogy néhány jól ismert műsorszámot meghallgat rajta, majd következnek a fiatalkori kedvencei, végül az aktuális szenvedélye. Nekem is csak akkor tűnt fel ez a dolog, amikor már Luis Armstrong West End Blues (Hot Fives an Sevems, JSP) dalánál vagy az Another Girl, Another Planet The Only Ones (Columbia) szerzeményénél tartottam. Számomra ezek alap művek. Különleges erőt hordoznak, és mindig csak akkor következnek a sorban, mikor az égen megjelennek az első csillagok. Az, hogy idáig eljutottam a zene hallgatás során azt jelenti, hogy tetszett, amit hallottam.

Persze az I35 hangjában van valami a Naim Audio DAC stílusából is, de alapvetően mindkettő tonálisan a zenei élvezetet hangsúlyozza, amit nagyon nehéz egyértelműen meghatározni. Az I35 hangzás világa gazdag de nem túl csillogó vagy bántó. A zene nagy energiával és dinamikával árad. Ezekért a hatásokért indultak el a 80-as évek vásárlói a Hi-Fi boltokba, de mindezeken túl a Primare még részletező is, a közép tartománya tiszta, és fókuszált. Emellett a színpad ábrázolás módja kiváló, bár ez a tulajdonság az én értékrendemben nem annyira mérvadó legalábbis nem ebben az osztályban.

A lehető legnagyobb dolog az, ahogy a Primare megrázta az audio ipar fáját. Az audiofil közösség egyes tagjai azt a bölcseletet terjesztik, hogy az audio aranykorában (úgy értendő, hogy amikor az Ő készülékét gyártották) épült eszközökkel csak a Sátán ügynökei mérnek össze egy D-osztályú erősítőt. Elnézést kérek a cinikus kifakadásomért, de éppen az ilyen termékek, mint az I35 bizonyítják, hogy mennyire alaptalan ez a tévhit. A Primare Devil-Class (angol nyelvű szóvicc) erősítők hidegen futnak, kívül belül igen modern felépítésűek. Ha a füleivel hallgatja a zenét, és nem befolyásolják a látvány meg az előítéletek, csak akkor fedezheti az erősítő erényeit.

Sajnos véget kell vetnem a virtuális gyermeknapomnak, mert a házam tele van egy csomó erősítővel, amelyekkel szintén illene foglalkoznom. Hihetetlenül szerencsésnek érzem magam, hogy ezzel a jó kis integrálttal kezdtem, mert egy csomó perspektívát megnyitott előttem. Természetesen vannak fényesebb hangú, édesebb hangú, vagy nagyobb teljesítményű erősítők, ám úgy vélem 3200 fontos áron ilyet másik típusból nem talál. Az I35 minden fontosat tartalmaz, amire szüksége lesz, emellett kiváló minőségű. Ad valami hangzásbeli kellemet a muzsikának mikor dolgozik.

Nem tudok egy tulajdonságára fókuszálva bármit is kiemelni. Talán ez az a helyzet, amikor azt lehet mondani, hogy inkább jobb, mint több. Természetesen, ha megháromszorozza az I35 árát akkor is ugyanez a kérdés fog felmerülni majd Önben. Ám a Primare I35 olyan jól teljesített, hogy én személy szerint megkérdőjelezem a tripla költség szükségességét.

Néha megpróbálkozunk azzal, hogy egy záró mondatban jellemezzük a terméket. Ez valahogy úgy szokott kezdődni, hogy „pár szóban összefoglalva a tapasztalataimat…” Ez egy sablon, és én is bele tudok esni ebbe a hibába. Ám ez a Primare I35-tel kapcsolatban nem működik, mert ennél az érzéseim sokkal összetettebbek. Ha emberbőrbe bújtathatnám az erősítőt, azt mondanám róla, hogy egy jó haver, akivel szívesen meginnék néhány pint sört. Nem különleges, vagy magamutogató, egyszerűen csak szórakoztató vele lenni. Azt pedig bármely brit barátja megmondhatja magának, hogy a kocsmázással kapcsolatos dicséret a legmagasabb szintű elismerés, amit egy angol csak mondhat.

Műszaki adatok:

Írta: Alan Sircom