Szorgalmas mérnökök igyekeznek folyamatosan javulásokat elérni az új szériák hangzásában, ez eddig unalomig ismert sablon szöveg, és általában így vezetik fel az áremelést. Mit szólnának ahhoz, ha azt mondanánk, hogy ha a jóból jelen esetekben tényleg csekély mértékű áremelkedéssel részesülnek?
Szó sincs arról, hogy kategóriát lépnek teljesítményben a lent felsorolt típusok amikor a korábbi Signature szériából Evolutionra változnak, „csak” a hangjuk lett még kidolgozottabb inci-fincivel drágábban. Ez egy betartható, sőt elhihető ígéret a gyártó részéről. Lássuk elsőként az integrált erősítők esetében mit jelent az új technológiák és funkciók bevezetése:
Nem raboljuk az idejét azzal, hogy minden típuson végig menve unalomig ismételjük a dolgokat, csak a legfontosabbakat emeljük ki piros szívbe zárva.
Minden Atoll Evolution erősítőben áramgenerátoros munkapont beállítást alkalmaznak, ami stabilabb és kiegyenlített teljesítményt nyújt. Az alábbi képen az IN200 Evolution látható. Az új bias áramkörön kívül ez az integrált erősítő megkapta a korábbi IN300 nagy testvér tellurium réz hangszóró kimenet csatlakozásait is. A legnagyobb változást a hangzásban a harmadik táptrafó beépítése jelentette.
A digitális vezérlés ilyen módon tökéletesen el van szeparálva az analóg részektől, és az alig „zajos” OLED kijelző és annak tényleg zajos meghajtása még kevésbé lesz befolyásoló tényező. Amúgy is beállítható majd a menüben, hogy néhány másodperc után automatikusan lekapcsolódjon kritikus szunyókálás esetén.
Nagyjából ugyanezek a változtatások történtek az IN300 Evolution modellben, amiben ugyanígy szívekkel jelöltük a dolgokat.
Atoll audiofil gondolat olvasás:
Az erősítők közismerten jobb hangminőségre képesek bemelegedés után. Hogy ne kelljen a bemelegedésre várni, és a bekapcsolás pillanatától a hangzás maximumot nyújtsa a készülék, rendelkezésére áll a melegen tartás, vagy bemelegítés funkció. Különleges készenlét mód, ami mindössze 18-27 W fogyasztás mellett (típustól függően) mindezt lehetővé teszi. Az energiatakarékos és melegen tartás készenlét módok között gyorsan át tud kapcsolni, ezért ha előre láthatóan hosszabb ideig nem tervez zenehallgatást, azt úgy is meg fogja bánni, de ekkor alig fog fogyasztani az erősítője.
Az Atoll CD lejátszók evolúciója:
Míg az integrált erősítők osztályában a nagyobb modellekkel kezdték az új technológiák bevezetését (a cikk megírásának pillanatában), a CD lejátszók esetében csak a legnagyobbhoz nem nyúltak – eddig.
Látványos változás, ami a hangban is jelen lesz, hogy külön készenléti tápegység trafót építettek be a két másik mellé harmadiknak. Ez egy 1,6VA terhelhetőségű trafó köré épülő harmadik táp annyi előnnyel jár, hogy a rendszer vezérlő digitális rész és a kijelző így teljesen el van szeparálva a lemez szervó digitális egységtől, és természetesen az analóg áramköröktől is. Ezt a fejlesztést az MD100 Evolution csak azért nem kapta meg, mert a kompakt készülékházba egyszerűen nem volt elég hely.
Helyette az MD100 Evolution új DAC chippel lett megáldva. A PCM5102 helyett a modern PCM5122 felelős a zenei hangzásért.
A CD50 és a CD80 Evolution modellekben a PCM1793-at a modern PCM1791A váltotta fel.
Az Atoll a tápellátás minőségében is hisz, ezért ott is történtek változások. Az egyes fokozatokat például a CD50 Evo már nyolc tápvonallal látja el energiával, ellentétben a Signature verzió hat vonalával.
A CD80, CD100 és CD200 EVO modellek pedig a korábbi 8 tápvonalról 10-re fejlődtek.
A trigger kimenet minden új CD lejátszó modell hátlapján megjelent, hogy könnyebb legyen a rendszer bekapcsolás vezérlés. (az előd modellek esetében külön megvásárolható opció volt ez a funkció)
A PR300 Evolution előerősítő:
Külön bekezdést szenteltünk neki, mert nagyon átépítették. Az előd modell egy irgalmatlanul túlméretezett (340 VA) toroidról üzemelt, sok-sok különálló tápvonalról. Az Evolution pedig négy trafót kapott. Kettő a bal és jobb oldal analóg fokozatait látja el valódi duál mono rendszerűvé változtatva azt. Egyet kapott a digitális vezérlés üzemi része, a negyedik pedig a készenléti táp.
Minek bele ennyi? Ha a gazda például DAC modult kíván bele, mert miért is ne, hát legyen az alaposan elválasztva az analóg erősítő részektől.
Apropó, ha már erősítőről beszélünk! Mivel az előerősítő nagy mértékben határozza meg a rendszer hangzás teljesítményét, ebbe is belekerült a melegen tartás funkció. Ez, és a duál mono kialakítás együtt tényleg csoda élményt jelent a zene rajongóinak, ráadásul a bekapcsolás pillanatától, amikor még nem lankadt a figyelem.
Ha azt hitte, hogy vége, hát a legjobbat a végére tartogattuk! Az előd modell csak RCA be és kimeneteket kínált, hiszen ott volt fölötte a 400-as zászlóshajó a maga XLR csatlakozásaival. A PR400 az EVO felett is ott lesz, de ha már egy szinttel lefelé is beköltözött a duál mono architektúra, miért ne fejelnék meg a szimmetrikus kialakítással is? Szóval a PR300 Evolution kínál valódi XLR be és kimeneteket is.
A legrosszabbat is a végére tartogattuk. Míg a fent felsorolt modellek esetében az ármódosítás kacajos mértékű felfelé, sőt egy esetben még kedvezőbb is egy kis trükközéssel, a PR300 Evo ára picivel több mint 500 Euro-val ugrott meg. Ezzel együtt még mindig nagyon is megfizethető maradt, ha figyelembe veszi azt, hogy milyen sokat kap hangból és funkcióból 2061 Euro-ért!