Fizikálisan hordozható zene. Kell ez nekünk ?/!

Internetes böngészés közben hivatalból megakadt a pillantásunk a Cambridge Audio Alva TT V2 lemezjátszó képén. Talán egy új bemutató róla, amit még nem fordítottunk le? Kiderült, hogy más a cikk témája. A maga nemében ez is igen érdekes lehet. Nem véletlen sem a kérdőjel, sem pedig a felkiáltójel a címben, ugyanis mindenki maga választhatja meg, hogy akarja-e birtokolni a zenét fizikális hordozón, vagy sem. Sokan vannak úgy mindkét oldalon, hogy ez nem kérdés. A köztes állapot pedig talán a leginkább elterjedt, mert kinek ne lenne ilyen vagy olyan lemeze otthon? Még azok is használnak streaminget, akik akár az LP, akár a CD gyűjteményüket szeretnék szaporítani.

Jót tesz ez a zene iparnak? Bizonyosan! Ám a mértéke már más kérdés. Amerika messze van, de a hírek hangsebességnél gyorsabban tudnak terjedni a világhálón. Persze nem biztos, hogy Hazánkban is megtörténik, ami ott zajlik. Miről is van szó?

Jó példa a vinyl újraéledése. Arról szó nincs, hogy teljesen eltűnt volna, de iszonyatosan jól elrejtőzött a CD lemez megjelenésének hatására. És mi történt a CD lemezzel? Ugyanoda bújt, mint az LP, a streaming megjelenés hatására. Aztán egyszer csak a bakelit megrázta magát, és szárnyalni kezdett, de néhány gyönyörű év után a fejlődés megint visszaesett. Miért? Sokak véleménye szerint azért, mert nem jól csinálták a kiadók (tisztelet a kivételnek). Arcátlan árakon dobták újra piacra a raktáron lévő felvételeiket LP köntösben. Egy ideig trendi dolog volt a zenefogyasztók számára újra nagylemezeket venni, de igen sokba kerül ez a divat. A kiutat a használt lemez börzék fellendülése jelentette, ami ugyebár nem a zene iparnak jelent bevételt. Bizony, akkora népszerűségre tett szert a dolog, hogy a nagy vízen túl már ravasz emberek komoly üzletet látnak benne. A rengeteg megjelenésből alaposan bevásárolnak, és várnak a későbbi kedvező alkalomra. Azt hiszik, hogy ez bolondság? Kapaszkodjanak! A felmérés szerint a lemezvásárlók közel felének nincs is saját lemezjátszója, csak „betáraz”. A Luminate felméréséből kiderülő adat legalábbis megdöbbentő mindenki számára, aki azt hiszi, hogy a csoda örökké tart.

Még az sem kizárt, hogy előre látták azt, ami az alábbi táblázatban szomorkodik

Mi olvasható ki a fenti számokból? A vinyl eladások a korábbi többszörös, évente bekövetkező 90%, sőt magasabb emelkedésről 2022-ben 4,2-re zuhant le hirtelen. Nem hiheti senki komolyan azt, hogy az audió kazetta lesz az új trend, és az okozta a drasztikus csökkenést. Az csak egy múló hóbort – de ne legyen igazunk. Az előző években 21,4 millió darabos eladást dupláztak meg a lemezboltok 41,7 millióra (USA adat), ami utána a tavalyi évben már alig tudott fokozódni. Mi lehet ennek az oka?

Egyrészt az, hogy örökké magasan szárnyalni lehetetlen, és meg kell várni, amíg újra lemezjátszót vesznek az emberek. Esetleg már mindenki megvette a lemezjátszóját azok közül, aki újra bakelitet akart hallgatni, és nincs tovább? Bármi lehetséges. Azt is ráolvasták a kiadókra az ár magas volta mellett, hogy semmiféle fejlesztést nem végeztek (értsd: nem invesztáltak bele pénzt új berendezésekbe vagy technológiába), csak még utoljára nagyot akarnak szakítani a divathullám meglovagolásával, és elárasztották a piacot csapnivaló hangzású lemezekkel. Szerencsére vannak olyanok, akik elhatárolódnak ettől, és amellett, hogy soha nem távolodtak el a vinyltől, vissza akarják hozni annak régi csillogását, de főleg a kimagasló hangminőségét.

A fenti logo egyre nagyobb jelentőséggel bír a borítón, nem mellesleg a hangminőség egyik garanciája lehet a jövőbeni lemezvásárlásai során. Az egyszerű elvet a képre kattintva maga a Projekt létrehozója ismerteti.

Ne temessük tehát újra a bakelitet meg a CD lemezt, mert van remény rájuk megfizethető áron. Nálunk ez elsősorban a Djabe együttes nagylemezeiben érhető tetten, mert mindegyik megtalálható a Szalonunkban.

Visszatérve az alap kérdéshez, hogy kell-e a fizikális hordozhatóság a zenében, véleményünk szerint a középút a legjobb. A kereséshez verhetetlen a streaming, a minőségben pedig a fizikális hordozó tud legyőzhetetlen lenni. Mindenki maga választhatja ki, hogy kérdőjelet, vagy felkiáltó jelet tesz a címben szereplő mondat végére.

A cikk alap ötletéért köszönet Ted Gioia-nak, a képekért pedig az Ecoustics.com és Luminate oldalaknak