Kettős ügynök

Azt gondolnánk, hogy a fiatalos image mögött nincs jelentős múlt, pedig ez nem így van. 1968-ban indult a szekér és nőtte ki magát egy naprakész, nagy volumenben gyártó vállalattá. Ha a termékpalettájukra tekintünk, látható, hogy a hifi világ minden szegmensét lefedi a portfólió, erősítők, hangsugárzók, digitális konverterek széles skálája, sőt, még kábelek is megtalálhatóak ebben a kosárban. Éppen úgy, mint a második generációját megkezdő hálózati lejátszó, a Stream Magic 6 v2. Természetesen a CA ebben a műfajban is az elsők között volt, gondoljunk csak az NP30-as Sonatára, amiben szintén egy Wolfson chip dolgozik. Első pillantásra a Stream Magic 6 első és második generációját lehetetlen megkülönböztetni egymástól. Mélyebbre kell ásnunk ahhoz, hogy kiderüljön, milyen irányba történtek fejlesztések. Mélyebbre annál, amit a számok mutatnak. Mindkettőben ugyanaz a kettős Wolfson WM8740 DAC dolgozik, 24 biten, méghozzá felskálázó üzemmódban, azaz minden anyagot 24 bit/384 kHz-re tornáz fel. A különbség a használható mintavételezési frekvenciákban van. Míg az első Magic 6 be kellett, hogy érje 96 kHz-el, addig a kettes változat már (és maximum) 192 kHz-ig kezeli a hanganyagokat. E kis elméleti gyorstalpaló után lássuk, mi van a dobozban! Érintetlen egységet kaptam kézhez, ilyenkor a szokásos eljárás a „bejáratás", ami nem más, mint kötelezettségek nélküli meghallgatás.
Én ilyenkor nem foglalkozom a vassal, csak a zene szól, a figyelmem pedig akaratlanul is sokfelé oszlik. Kapott egy hetet a CA, addig csak a szemem legeltettem a vonalain. Hogy mit láttam? Megvannak a „szokásos" Cambridge Audio-s védjegyek: készülékzsák és masszív fém távirányító. Na és persze maga a masina, kétféle (angol és EU) hálózati kábellel, felcsavarható Wi-Fi antennával és egy egyszerű, de meglepően jó hangú S/PDIF kábellel. Vastag, közel 1 cm-es alumínium előlap uralja az összképet, középen található egy pontmátrixos LCD kijelző, a jobb szélen pedig egy sokfunkciós tekerő és nyomógomb. A kijelzőt két oldalról navigációs gombok fogják közre, míg a készülék bal oldalán a ki/be kapcsoló és a választható kétféle szűrő, illetve fázisfordító kapcsolója található. A hátsó felén is bőséges a néznivaló: USB B bemenet pendriveoknak, illetve merevlemezeknek (maximum 1A-es áramerősséget biztosít, ami elég szokott lenni), ethernet csatlakozó, koax és optikai bemenet (ugyanezek kimenetként is megtalálhatóak), USB A csatlakozó, ha számítógéphez kötnénk DAC-ként, control bus ha több CA készüléket is használnánk, valamint XLR és RCA analóg kimenetek. A Stream Magic nem egy nehézsúlyú darab, feltételezhetően kapcsolóüzemű tápegység hajtja. Van rajta IEC csatlakozó is áramtalanító kapcsolóval, lehet kísérletezgetni a tápkábelekkel. Én a hozzá csomagoltat használtam. Néhány szóban a beüzemelésről: a kezelés megszokást kíván. A legtöbb funkció elérhető a nagy forgógombról, ami nyomás érzékeny is. Bekapcsolás után egyből a hálózatra szeretne felmenni, ami egy hálózati lejátszónál nem olyan nagy probléma. Én felengedtem a Wi-Fi-re, ami természetesen kódolt, a kulcsot egyenként kell megadni neki, elsőre természetesen el is rontottam. Ha nem csinálok rajta egy általános resetet, akkor a mai napig várnék a csatlakozásra. Ki is próbáltam még egyszer: ne tessék elkeseredni, ha elrontjuk, a reset a megoldás, az viszont érdekes, hogy rontás esetén nem kapunk semmilyen hibaüzenetet. 
Hugh Laurie-val kezdtem, a „Didn't it Rain" albummal (16 bit, 44.1 kHz). Első szám, „The St. Louis Blues": picit zártnak érzem a hangzást, a hangszerek azonban kellően testesen szólalnak meg, a zongora már-már hibátlan, de egy kis levegő elférne még közöttük. A „Kiss of Fire" párbeszéd, férfi és nő között, helyenként kánonban énekelve. Ezt az éneket a megszokottnál jobban az előtérbe helyezi a CA, a kísérőzenészek a háttérbe húzódva játszanak, ha kép lenne, azt mondanám, túlszaturált. A tömörség itt is megvan, talán már nem annyira domináns, mint az előző blues-on. De legalább koherens. Gipsy Kings-et teszek most fel, a „Roots"-ot (16/44.1). Jól ismert album, sokszor használom viszonyítási pontként. Rögvest magára talál a hatos Magic, mint amikor az úszó felbukik levegőt venni. Az „Aven, Aven"-ben igen jó, plasztikus gitárjátékot ad vissza, pörgős, gyors a felvétel, ez maradéktalanul át is jön. A lecsengések kifogástalanok, nem spórolja el őket. A „Legende" átható és erőteljes, finom felbontással, amit talán a háttérhangszerek plasztikussága bizonyít a legjobban. Na és a férfi énekhang enyhe reszelőssége, a kísérő csettintések kifogástalanok. Viszonyítási pontként kerül most egy kis Limehouse Blues (24/96). Hosszú szezon lehetett a zenekari tagok mögött, talán ez utolsó idei fellépésük a HFP klubban, mert laposan, fáradtan húzzák, az egyedüli kivételt a vibrafonos jelenti, benne még van lelkesedés.Nem is erőltetem ezt tovább, inkább műfajt váltok, Szalóki Ági művésznő Gingallója (16/44.1) igaz felüdülés: visszatért az élet az angolba, életteli, egészséges hangot hallat, nagyon jól visszaadott hangszerekkel, egységesen. A lányom is rám nyit, van is miért. Van ebben az egy számban valami, ami alkalmassá teszi a mérleg nyelvére. Bár eddig nem írtam róla, de minden komponensnél felkerül, amik eddig nálam jártak. Lehet, a közeljövőben felkerül majd a publikált tesztek közé is. Gondoltam egyet és rádugtam a CD játszómat, egy régebbi Philipset a CA digit bemenetére, a mellékelt kábellel összekötve őket. Felraktam a Monty Alexander Trio „Live at the Montreux Festival" lemezét. Aztán leesett az állam. Elképesztő szinergiába egyesült a két vas, és velük együtt ez a fantasztikus album! Fantasztikus ritmikájú koncertet hallottam, lüktetett, pezsgett, frissen és üdén szólalt meg. A hangulat varázslatos lett egy szemvillanás alatt, a bőgő nagyon pontosan, mélyre menően szólalt meg, bizonyítva, hogy van tudás a Stream Magic-ben. Csak elő kellett hozni. Végighallgattam, kétszer is az egész lemezt, nagyon tetszett a muzsika, ha kellett, a háttérbe húzódott, hogy aztán annál nagyobban üssön. Erre a legjobb példa az első szám, a „Night Mist Blues" traktusai. A következő, a „Feelings" címet viseli, ahol számomra a legteljesebb Monty zongorajátéka, amit jól közvetített a készülék. Kiemelném még a harmadikat is, a „Satin Doll"-t, amiben a zongora és a bőgő felelgetnek egymásnak, túllicitálva a másik játékosságát. Nekem nagyon, de ahogy hallottam, a fesztivál közönségének is tetszett. Széles dinamikatartományt rögzítettek a hangmérnökök erre a lemezre, amely maradéktalanul lesugárzásra került.
Van potenciál a Cambridge Audio Stream Magic-ben! Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a négy szoftverfrissítés, egy héten belül! Maga a készülék sokoldalú, nem hiányzik belőle egyetlen funkció sem, amolyan igazi svájci bicskája a gyártónak. Tudásához képest az ára is elfogadható, az pedig bizalomgerjesztő, hogy kiadása után sem hagyták magára a mérnökök. Max Limehouse Blues-t nem hallgatunk rajta. 😉
Forrás:[www.hifipiac.hu]
